WebОнлајн лекције за предмет Информатика и рачунарство.

Дан ружичастих мајица

Међународни дан ружичастих мајица – Дан борбе против вршњачког насиља
Широм света се последња среда у фебруару обележава као Дан борбе против вршњачког насиља.
Овај дан је посвећен борби против насиља, дискриминације, хомофобије, трансфобије и трансмисогиније. Различитост можете да прославите носећи ружичасту мајицу и учествујући у активностима на својим радним местима, у школама и заједницама.
Све је почело 2007. године, када је група активиста у једној канадској провинцији покренула иницијативу након што је канадски ученик Чарлес МекНил у школу дошао са розе мајицом на себи и због тога претрпео ругање и вербално насиље од својих вршњака. Ученик је розе мајицу обукао у знак подршке мајци оболелој од карцинома дојке. Активисти су купили 50 розе мајица и поделили их његовим вршњацима у школи који су их носили као подршка дечаку. Ученици су почели и сами да долазе у школу облачећи розе мајице, које су тако постале симбол борбе против вршњачког насиља у школама и који се широм света обележава последње среде у фебруару.
Насиље је главни проблем у нашим школама, на радним местима, у домовима и преко Интернета. Сваке године, на Дан ружичастих мајица, подстичемo све вас да обучете нешто ружичасто што симболизује да ми као друштво нигде нећемо толерисати малтретирање.
Важно да жртве насиља знају да нису саме и да им је на располагању помоћ и подршка. Ношење ружичасте мајице ( кошуље) на овај дан шаље им снажну поруку да је другима стало. Једноставан чин ношења мајице често може представљати почетак разговора - разговори могу бити велики корак ка излечењу и помоћи!
Придружи се и подржи све жртве насиља тако што ћеш 24.2 2021. носити нешто ружичасто.
НИСИ САМ/А!!!
Ђачки парламент наше школе иницирао је обележавање овог дана у нашој школи. Како је било данас, можете видети на фотографијама.

Међународни дан ружичастих мајица – Дан борбе против вршњачког насиља
НИСИ САМ/А!!!